Skip Navigation LinksMedia-Talks

Media Talks

DAÜ “KENT VE MİMARLIK” PROGRAMINDA KKTC’DEKİ KONUT SORUNLARI ELE ALINDI

 

ghjk148Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Ercan Hoşkara ile DAÜ TV Sunucusu Çiğdem Duvarcı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kent ve Mimarlık” adlı programa bu hafta DAÜ Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, DAÜ Konut, Eğitim, Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDAM) Başkanı Doç. Dr. Kağan Günçe konuk oldu. Söz konusu programda “KKTC’deki Konut Sorunları” ele alındı.

DAÜ “KENT VE MİMARLIK” PROGRAMINDA KKTC’DEKİ KONUT SORUNLARI ELE ALINDI Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ile DAÜ TV Sunucusu Çiğdem Duvarcı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kent ve Mimarlık” adlı programa bu hafta DAÜ Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, DAÜ Konut, Eğitim, Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDAM) Başkanı Doç. Dr. Kağan Günçe konuk oldu. Söz konusu programda “KKTC’deki Konut Sorunları” ele alındı. Programın başında Doç. Dr. Kağan Günçe, konuya Annan Planı döneminden başlayarak, dönemin konut sektörü için bir kriz yarattığına vurgu yaptı. Kullanıcısının belli olmadığı yüzlerce konut yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Günçe, inşa edilen gelişigüzel betonarme yapıların satılamadığını anlattı. Ülkede sosyal, ekonomik, kültürel boyutları düşünülmeden inşa edilen ve boş duran 12,000 adet konut bulunduğunu bildiren Doç. Dr. Günçe, söz konusu binaların ekonomiye kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Doç. Dr. Günçe, “İşin en pratik yolu, konutları turizme kazandırmaktır” ifadelerini kullandı. Boş kalan toplu konutlar için, bölge özelliklerine göre belli bir turizm planı yapılabileceğini anlatan Doç. Dr. Günçe örnek olarak da Arapköy’deki boş yapıların doğa turizmi adı altında ekonomiye kazandırılabileceğini aktardı. Doç. Dr. Günçe programda, KKTC’de var olan konutları irdelemek adına gerçekleştirilen konut kurultaylarından da bahsetti ve yapılması gerekenler üzerinde durdu. Doç. Dr. Günçe, programda Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ile birlikte konut seçimi ve kullanıcıların beklentileri açısından konut seçiminde/inşasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler de verdiler. Kent ve Mimarlık programının söz konusu bölümü 30 Ocak 2015 Cuma günü 20:45 – 21:30 saatleri arasında, 31 Ocak 2015 Cumartesi günü 19:00 – 19:45 saatleri arasında BRT 2 kanalında yayınlanacaktır.

 

17 Ocak 2015

DAÜ “Kent Ve Mimarlık” programında enerji verimli binalar konusu ele alındı

 

daudau_54b91bea

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) DAÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ile DAÜ TV Sunucusu Çiğdem Duvarcı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kent ve Mimarlık” adlı programa bu hafta DAÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, DAÜ Konut, Eğitim, Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDAM) Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun Sevinç konuk oldu. Söz konusu programda “Enerji Verimli Binalar” konuşuldu.

Yrd. Doç. Dr. Harun Sevinç enerji verimli, enerji tasarrufu sağlayan binalar hakkında açıklamalarda bulunurken Almanya örneğini verdi. Yrd. Doç. Dr. Sevinç sıfır enerji evler yaratmak için temel olarak; ısı yalıtımlı, çift veya triple camlı ve özellikle pasif güneş enerjisini kullanma açısından binanın güney cephesinin en sık kullanılan alan olma özelliğine sahip olması gerektiğini anlattı. Sıfır enerji evler için yenilenebilir enerjinin de kullanılmasının şart olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Sevinç, KKTC’de yasanın geçtiğini ancak henüz yeterli düzeyde aktif olmadığını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Sevinç, konunun ancak devlet desteğiyle başarılı olabileceğine inanç belirtti. Bir öneride de bulunan Yrd. Doç. Dr. Harun Sevinç, evlerde yenilenebilir enerji sisteminin kurulabilmesi için  bir teşvik yasası hazırlanması ve akıllı sayaçların da kullanıma hazır hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Harun Sevinç programda, enerji tüketimini azaltmak için dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı.

Kent ve Mimarlık programının söz konusu bölümü 17 Ocak 2015 Cumartesi günü, 19:00 – 19:45 saatleri arasında, BRT 2 kanalında yayınlanacaktır.