Skip Navigation LinksNews
List All News Articles

DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ İLE İLGİLİ MESAJ YAYIMLADI

DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ İLE İLGİLİ MESAJ YAYIMLADI
Published Date: Monday, 8 November 2021

DAÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. UĞUR ULAŞ DAĞLI DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ İLE İLGİLİ MESAJ YAYIMLADI

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü ile ilgili mesaj yayımladı. Prof. Dr. Dağlı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Gelişmiş ülkelerde şehirlerin gelişimi kamusal yarar sağlayacak senaryolar bağlamında ele alınmaktadır. Maalesef bizim ülkemizde şehirlerin gelişiminin karşılığı rant düzeninin oluşturulması anlamına gelmiştir. Bugün ‘rantın’ yönetiminde şekillenen ve hızla betonlaşan, yüksek yapılarla donatılan şehirlerimiz, hem fiziksel hem de sosyal açıdan tehlike ile karşı karşıyadır. Yapılaşmanın hızla artmaya devam ettiği günümüzde, şehirlerimizin ranta teslim olmaması için katılımcılık anlayışı ile uzmanlar tarafından hazırlanmış imar planlarına gereksinim duyulmaktadır. Ancak Gazimağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı’nın sürecinde yaşananlara bakıldığında şehirlerimizi bekleyen tehlikelerin boyutu oldukça yüksektir.
Gazimağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı 2016’da Şehir Planlama Dairesi tarafından çalışılmaya başlanmış ve sosyo – kültürel, ekonomik, fiziki, ekolojik anlamda bizim de dahil olduğumuz birçok paydaşın görüşleri alınarak tamamlanmıştı. Planın, Aralık 2019’da Belediyeler ve Planlama Dairesi’nden oluşan Birleşik Kurul tarafından onaylandığını; ancak yürürlüğe konulmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Daha sonra ise sadece inşaat sektörünün kontrolünde yeniden gündeme alındığı ve yeni bir plan hazırlandığı bilgisine sahip olduk.
Bu hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir durum değildir. Yanlıştan bir an önce dönülmesini ve tüm paydaşlar tarafından onaylanan önceki İmar Planı’nın hayata geçmesi için yeniden adımların atılmasını talep ediyor; bu bağlamda, 1950’lilerden beri dünya genelinde kutlanan 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde yöneticilerimizi, şehirlerimizin geleceği için konuyla ilgili sağduyuya davet ediyorum.
Son olarak da; dünyada iklim değişikliğine yönelik şehirler için vizyon geliştiren duyarlı ve bizim adamızda ise şehirlerimizin sorunları için sürekli görüş üreten kurum ve kişilerin, Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyorum.”